Co je lyofilizace, aneb jak se suší ovoce mrazem?

Lyofilizované ovoce je čím dál více oblíbenou pochoutkou, která nesmí chybět v komůrce většiny českých domácností. Proč si právě lyofilizované ovoce získalo takovou popularitu? Na rozdíl od klasického sušení v troubě či jiným způsobem si mrazem sušené ovoce zachovává většinu prospěšných látek a zároveň i barvu, strukturu a tvar. Ovoce pak navíc získá super schopnost v podobě dlouhé trvanlivosti, takže si na něm můžeme pochutnat i v zimních měsících. 

Jak se suší ovoce mrazem?

Ovoce se první samozřejmě očistí a přebere. Následně se zmrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C. Těmto teplotám je vystavené až 35 hodin. Následně probíhá druhá fáze sušení, kdy se odpaří voda. Následně se ovoce suší ve vakuu a zbavuje se další přebytečné vody, které v ovoci po této kúře zbyde maximálně 4%. A to je celé kouzlo toho, jak zakonzervovat ovoce pro zimní dny, co by za tuto metodu Maruška z Dvanácti měsíčků dala.

Jak lyofilizované ovoce použít?

Jak už jsme uváděli, tak lyofilizované ovoce chutná téměř identicky jako to čerstvé, takže si jej můžete dát jen tak ke svačině nebo když prostě zrovna budete mít chuť. Kromě toho si ale také můžete lyofilizovaným ovocem dochutit kaši nebo dort. Je také velmi oblíbenou surovinou při výrobě čokolád, kam ji můžete přidat a dochutit jí. Své uplatnění najde i při výrobě zmrzliny nebo smoothie.